وبلاگ تخصصي برنامه نويسي با VB

پاسخ به سوالات-۱۰

با عرض معذرت از همه دوستان بابت این هم تاخیر که در پاسخ دهی به سوالات داشتم و باز هم بخاطر این همه لطف و محبتی که شما نسبت به من دارید شرمنده ام . از امروز سعی می کنم هر دو یا سه روز یکبار به چند تا از سوالات مطرح شده بترتیب تاریخ ارسال پاسخ بدهم . بنابراین اگر سوال خود را تازه مطرح کرده اید ممکنست چند روز طول بکشد تا به آن جواب داده شود . امیدوارم این جوابها برای شما مفید باشد . در ضمن دوستان عزیر نیز اگر نظری در مورد یک سوال و جواب آن دارند حتماً آنرا عنوان نمایند .

+ آرشیو موضوعی وبلاگ رو هم به درخواست تعداد زیادی از دوستان بزودی موضوع بندی و مرتب خواهم کرد .

1 – چگونه می توان پورت ماوس PS/2 را پیدا کرد و تغییرات بیتها روی پورت را استخراج نمود ؟
پاسخ : اگر ماوس شما از نوع سریال بوده و به پورت COM1 متصل باشد آدرس آن 0x3F8 می باشد . اما اگر از نوع PS/2 باشد آدرس آن 0x60 یا 0x64 میباشد . با استفاده از این شماتره پورتها و روشهای خواندن پورت که قبلاً به آنها اشاره کرده ام می توانید تغییرات پورت ماوس را بخوانید .
اطلاعات بیشتر در مورد پورت PS/2 را در اینجا بخوانید .

2 – من می خواستم که با وی بی برنامه ای بنویسم که بتوان با آن تلفن زد و یک فایل صوتی را برای مقصد پخش کرد . چگونه اینکار را انجام دهم ؟
پاسخ : در آخرین بخش از سری مطالب آموزشی TAPI چند لینک معرفی کرده ام که برای شما مفید خواهد بود . همچجنین لینکهای زیر نیز مفید می باشند :

لينک - ۱

لينک - ۲

لينک - ۳

لينک - ۴

3 – چگونه می توان اشیایی را که در برنامه 3D Studio Max طراحی کرده ام را به وی بی منتقل کرد ؟
پاسخ : به اولین درس از مباحث پیشرفته DirectX مراجعه کنید . بطور خلاصه باید بگویم شما ابتدا باید شی خود را با فرمت .X ذخیره کرده و سپس با استفاده از Direct3D در وی بی آنرا لود کنید .

4 – چگونه می توان شماره کسی را که تلفن می زندتوسط وی بی مشاهده کرد ؟
پاسخ : به سوال شماره 2 مراجعه کنید .

5 – چگونه می توان برنامه ای ساخت که توسط آن ایمیل فرستاد ؟
پاسخ : در وی بی 6 از امکانات MAPI (Messaging Application Programming Interface) استفاده کنید . برای استفاده از آن به بخش Components رفته و مورد Microsoft MAPI Control را به پروژه تان اضافه نمایید . این کار باعث می شود دو کنترل به ابزارهایتان اضافه شود : MAPISession و MAPIMessages .  برای دیدن چگونگی استفاده از این دو کنترل به این آدرس مراجعه کنید .
در VB.Net نیز می توانید از کتابخانه System.Web.Mail استفاده نمایید . این کتابخانه دارای سه کلاس MailMessage ، MailAttachment و SmtpMail می باشد . کلاس MailMessage برای ساخت ایمیل و تنظیم اطلاعات فرستنده ، گیرنده ، موضوع و بدنه اییل بکار می رود . کلاس MailAttachment برای افزودن فایل الصاقی به ایمیل استفاده می شود و کلاس SmtpMail برای ارسال ایمیل استفاده می شود . برای اطلاعات بیشتر به Msdn مراجعه نمایید .


+ در پرسش و پاسخ شماره 9 سوالی در مورد flexGrid مطرح شده بود . یکی از دوستان زحمت کشیندد و جواب زیر را داده اند :
"در مورد فلکس گرید میتونید هر بار که Item جديدی اضافه کرديد بالا ترين رديف رو معادل آخرين رديف قرار بديد. Grid.topRow = Grid.Rows "

یکی دیگر از دوستان نیز جواب زیر را داده اند :
" در مورد سوال 14 بخش پاسخ به سوالات 9 كه چگونه می توان Scrollbar را در FlexGrid به پایین ترین جای ممکن آورد بايد بگويم كه با خاصيت TopRow. مي توان اين كار را انجام داد. به اينصورت كه اين خاصيت بالاترين رديف FlexGrid را تعيين مي كند و با يكي دو خط كد مي توان به مقصود رسيد. "

+ در پرسش و پاسخ شماره 9 همچنین سوالی در مورد گرفتن Log از کیبرد مطرح شده بود که باز هم یکی دیگر از دوستان عنوان کرده اند که در وبلاگشان به این سوال پاسخ داده اند . برای اطلاعات بیشتر به این آدرس مراجعه کنید :

+ حامد شیدائیان ; ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢۳ اردیبهشت ،۱۳۸۳
comment نظرات ()