وبلاگ تخصصي برنامه نويسي با VB

پاسخ به سوالات -۱۲


1 – چگونه می توان شماره سریالی را که کارخانه روی هارد قرار می دهد را بدست آورد ( یعنی شماره سریالی که با پارتیشن بندی مجدد هارد تغییز نکند و یک مشخصه منحصر بفرد برای هارد باشد ) ؟
پاسخ : با دریافت اين کد یک OCX خواهید داشت که با استفاده از آن می توانید شماره سریال هارد را که کارخانه سازنده روی آن قرار داده بدست آورید .
همچنین در این آدرس نیز یک برنامه دیگر بهمراه سورس کد زبان C برای اینکار وجود دارد .

2– نحوه بدست آوردن سریال CDROM را توضیح دهید .
پاسخ : برای این منظور بایستی از تابع GetVolumeInformation استفاده کنید که قبلاً در بخش پرسش و پاسخها در مورد این تابع توضیح داده ام . برای اطلاعات بیشتر به این آدرس نیز مراجعه کنید .

3 – چگونه می توان در وی بی تاریخ را بصورت شمسی از کاربر گرفت ؟
پاسخ : منظور شما از گرفتن تاریخ بصورت شمسی چیست ؟ شما می توانید یک texbox بگذارید تا کاربر تاریخ را بصورت یک String در آن وارد کند . اما اگر منظورتان تبدیل تاریخ میلادی به شمسی و یا تبدیل تاریخ شمسی به میلادی است ( این مورد را یکی دیگر از دوستان نیز سوال کرده بودند )  است به اینجا مراجعه کنید .

4 - چگونه میتوان فرمی را کوچک کرد یعنی به حداقل رسانید و به جای اینکه به منوی Taskbar برود آیکون آن در کنار ساعت ظاهر شود و با کلیک رو آیکون آن منوی مورد نظر باز شود ؟
پاسخ : قبلاً در مورد قرار دادن آیکون برنامه در کنار ساعت ویندوز نوشته ام . به آرشیو موضوعی مراجعه کنید .

5 – چگونه می توان از طریق وی بی روی یک فولدر یا فایل اجرایی قفل گذاشت که آن فولدر فقط با پسورد باز شود یا اینکه قابل کپی نباشد ؟
پاسخ : این کار امکان پذیر است چون برنامه هایی در این زمینه وجود دارد اما نیاز به دانش بسیار قویی در مورد Api Programming دارد . به سوال شماره ۹ مراجعه کنید .

6 – چگونه می توان برنامه ای نوشت که محتویات فایل index.dat را که حاول آدرس سایتهای رفته شده است نشان دهد ؟
پاسخ : ابتدا بایستی ساختار و فرمت این فایل را بدانید . در این صورت با استفاده از ابزارهای کار با فایل در وی بی می توانید محتوای آنرا بخوانید .

7 – چگونه می توان صدا را بعنوان ورودی گرفت و آنرا با یک کلمه مقایسه کرد ؟
پاسخ : اگر منظورتان تشخصی صحبت یا Speech Recognition است بایستی از موتور تشخیص صدای مایکروسافت که قابل دانلود از این آدرس می باشد  استفاده نمایید . پس از نصب از موتور دو بخش به component های وی بی شما اضافه می شود : Microsoft Direct Speech Recognition و Microsft Direct Text-to-Speech . برای اطلاعات بیشتر در مورد این دو component به این آدرس مراجعه کنید .
در این آدرس نیز اطلاعات مفیدی در مورد تشخصی صحبت وجود دارد .

8 – چگونه می توان یکسری اطلاعات فارسی را از طریق صفحات ASP در پایگاه داده SQL Server ذخیره کرد ؟ آیا بایستی Collation دیتا بیس را تغییر دهم ؟
پاسخ : اولاً codepage صفحات Html خود را windows-1252 قرار دهید . ثانیاً codepage شی Session را نیز 1252 بگذارید . در اینصورت اطلاعات بصورت یونیکد در جدوال دیتا بیس ذخیره می شوند . همچنین با قرار دادن Collation بصورت arabic این کار امکان پذیر است .

9 – آیا کتاب فارسیی در مورد برنامه نویسی API وجود دارد ؟
پاسخ : اخیراً دو کتاب فارسی در این زمینه چاپ شده است :
کتاب اول توسط انتشارات نص چاپ شده که به نظر من کتاب مفیدی است . کتاب دوم برنامه نویسی Api  نیز توسط انتشارات ناقوس چاپ شده است .

+ حامد شیدائیان ; ۱:٥۸ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت ،۱۳۸۳
comment نظرات ()