وبلاگ تخصصي برنامه نويسي با VB

پاسخ به سوالات-۱۴

+ قبل از مطرح کردن سوال خود ابتدا پرسش و پاسخهای قبلی را بخوانید . ممکن است به سوال شما و یا مشابه آن قبلاً پاسخ داده شده باشم .

+ به سوالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد .

+ سوالات خود را یا فارسی و یا انگلیسی بفرستید و از نوشتن پینگلیش خودداری کنید .


1 – من چند تا جدول SQL دارم که باید با علامت خوردن هر دکمه رادیویی یکی از جدولها به فرم من متصل شود . در حقیقت نیاز به سوئیچ کردن میان کانتنت ها دارم . از نظر تئوری کار انجام شده و در هنگام اجرا نیز خطایی گرفته نمی شود اما در عمل هیچ داده ای وارد نمی شود مشکل کجاست ؟
پاسخ : در مورد روند برنامه خود بیشتر توضیح دهید و در صورت امکان سورس برنامه تان را برای من بفرستید .

2 – برنامه هایی مثل WinRar را چگونه فارسی می کنند ؟ چگونه می توان برنامه هایی نوشت که مستقل از ویندوز فارسی باشند ؟
پاسخ : برنامه هایی  وجود دارند که اجازه می دهند با ایجاد یکسری فایل Setting برای آنها بتوان یک زبان جدید را به آن اضافه کرد . بعنوان مثال شما معادل هر یک از منوها یا دکمه های برنامه را به زبان مورد نظرتان در یک فایل تنظیمی قرار می دهید و آنگاه در بخش تنظیمات می توانید زبان مورد نظر را انتخاب کنید . در مورد ساخت برنامه های فارسی مستقل از سیستم عامل قبلاً مطالبی نوشته ام . به آرشیو موضوعی مراجعه کنید .

3 – آیا می توان در بانک های اطلاعاتی اکسس توسط ویژوال بیسیک عکس اضافه کرد ؟
پاسخ : بله این امکان وجود دارد . در این مورد در بخش پرسش و پاسخهای قبلی توضیح داده ام .

4 – از دو قسمتی که در مورد WinSock نوشته بودید برای نوشتن یک شبه پراکسی استفاده کردم اما در اولین قدم که اتصال IE به سرور بود ناموفق ماندم . آیا می توان با این کنترل یک پراکسی سرور درست کرد که در یک شبکه اطلاعات را از یک IP بگیرد و به یک IP دیگر رد کند ؟
پاسخ : بله این امکان وجود دارد . شما ابتدا بایستی با دستورات پروتکل HTTP آشنا باشید زیرا IE در خواست های خود را به پروکسی سرورها توسط این پروتکل می فرستد . شما بایستی برنامه ای بنویسید که روی یک پورت خاص به تقاضاهای HTTP گوش داده و پاسخ دهد . از طرف دیگر بایستی در IE آدرس IP و شماره پورت پروکسی را بدهید تا IE درخواست های خود را به آن بفرستد .
در این آدرس یک نمونه برنامه پروکسی سرور که به زبان وی بی نوشته شده وجود دارد .

5 – من می خواهم یک گزارش ایجاد کنم که اطلاعات آن از دو جدول بایستی استخراج شود . چگونه این کار را انجام دهم ؟
پاسخ : بایستی یک Query برای Select کردن اطلاعات مربوطه بنویسید که این Query را برای تولید گزارش استفاده کنید .

6 – چگونه می توان در وی بی یک متغیر را از یک فرم به فرم دیگر فرستاد ؟
پاسخ : منظورتان از فرستادن متغیر چیست ؟ شما با تعریف متغیرها بصورت Public ، در هر فرمی می توانید به آنها دسترسی داشته بشید برای مثال اگر متغیر Test را در فرمی به اسم Form1 تعریف کرده باشید با دستور Form1.Test در هر فرمی به آن دسترسی دارید .

7 – چگونه می توان توسط وی بی ایمیلی فرستاد که به آن عکس نیز اضافه شده باشد ؟
پاسخ : شما بایستی از کامپوننت هایی که برای اینکار طراحی شده اند استفاده کنید . یک نمونه از این کامپوننت ها را می توانید از اینجا دریافت کنید .

8 – چگونه می توان در VB.Net با استفاده از XML یک فرم را بصورت Runtime ایجاد کرد ؟
پاسخ : برای اینکار شما ابتدا بایستی اطلاعات فرم را در یک فایل XML قرار دهید . سپس اطلاعات چگونگی نمایش فرم را در یک فایل XSL قرار دهید . حال با استفاده از شی XML که در نوار ابزار IDE وجود دارد می توناید با دادن این دو فایل ، فرم مورد نظرتان را ایجاد نمایید . همچنین می توانید کدی بنویسید که بتوانید با آن اطلاعات فایل XML مربوطه را کم و زیاد کنید .

9 – چگونه می توان آیکون یک فایل EXE را با استفاده از برنامه نويسی عوض کرد ؟
پاسخ : باید با استفاده از برنامه نویسی رجیستری اینکار را انجام دهید . برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید .

10 – من با استفاده از یک برنامه ساخت فایل Help ، یک فایل chm ساخته ام . با توجه به اینکه با تابع Shell در برنامه وی بی این فایل راهنما باز نمی شود چگونه می توانم آنرا با منوی help ای که در برنامه ام ایجاد کردم ام باز کنم ؟
پاسخ : قبل از پاسخ دادن به این سوال باید بگویم که فایلهای help را می توانید با برنامه ای مثل Microsoft Help Workshop ایجاد کنید . پس از آن برای نظیر کردن یک برنامه به یک فایل راهنما می توانید از خاصیت HelpFile شی App بصورت زیر استفاده کنید :

App.HelpFile = App.Path & "\test.chm"

در آنصورت در زمان اجرای برنامه کاربر با زدن دکمه F1 می تواند فایل help شما را ببیند .
برای اختصاص دادن یک فایل راهنما به منویتان بایستی از خاصیت HelpContextID استفاده نمائید . برای مثال برای اختصاص دادن یک فایل راهنما که ContextID آن برابر 23456 است به منویی به اسم MenuHelp از دستور زیر استفاده کنید :

MenuHelp.HelpContextID = 23456

برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید .

 

+ حامد شیدائیان ; ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٠ خرداد ،۱۳۸۳
comment نظرات ()