وبلاگ تخصصي برنامه نويسي با VB

پورت Parallel و برنامه نويسی آن در ويژوال بيسيک


تذکر : در مقاله های قبلی بخشی تحت عنوان " برنامه نويسي سخت افزار در ويژوال بيسيک " نوشتم که در آن روشی برای دسترسی به پورتها از طريق ويژوال بيسيک ذکر شد . لازم به تذکر است که اين روش تنها در ويندوزهای ۹۵ و ۹۸ امکان پذير است .

مبانی پورت موازی ( Parallel )

پورت پارالل استاندارد کامپيوتر يک درگاه ۲۵ پينی است که ۱۲ پين آن خروجی می باشد . از اين ۱۲ خط ، ۸ خط بعنوان داده خروجی (‌ DATA Port ) و ۴ خط بعنوان خط کنترل ( CONTROL Port ) می باشند . ۵ پين نيز ورودی بوده و بعنوان خطوط وضعيت ( STATUS Port ) استفاده می شوند .
۸ پين باقيمانده نيز زمين ( GROUND ) هستند .


خطوط پورت پارالل توسط سه آدرس I/O که هرکدام متناظر با يکی از سه پورت داده ، کنترل و و ضعيت است قابل دسترسی می باشند . آدرس پايه پورت پارالل در اکثر کامپيوترها 0x378 می باشد (‌ LPT 1 ) . بنابراين آدرس I/O برای پورت داده برابر 0x378 ، برای پورت status برابر 0x379 و برای پورت command برابر 0x37A می باشد .
پورت پارالل استاندارد دارای دو حالت توسعه يافته به نامهای ECP و EPP نيز می باشد .
بوسيله پورت پارالل می توانيد مدارهای جانبی خود را به کامپيوتر متصل کنيد . تنها نکته ای که در اين بين وجود دارد چگونگی برنامه نويسی پورت پارالل و در نتيجه برقراری ارتباط با مدار جانبی است .
برای اطلاعات بيشتر در اين زمينه با من تماس بگيريد .

برنامه نويسی پورت پارالل در محيطهای مختلف ويندوز

استفاده از کتابخانه Inpout32.dll : با استفاده از اين dll می توان به پورتهای سيستم در محيطهای Win 9x/NT/2000/XP دسترسی داشت .
برای دريافت اين dll به اين آدرس مراجعه کنيد . برای استفاده از اين dll کافی است آنرا در دايرکتوری System32 ويندوزتان کپی کنيد . سپس يک ماژوال به پروژه تان اضافه کرده و عبارت زيرا را در آن قرار دهيد :

Public Declare Function Inp Lib "inpout32.dll" Alias "Inp32" (ByVal PortAddress As Integer) As Integer
Public Declare Sub Out Lib "inpout32.dll" Alias "Out32" (ByVal PortAddress As Integer, ByVal Value As Integer)x


حال برای مثال با دستور زير می توانيد اطلاعاتی را روی پينهای DATA ی مربوط به پورت پارالل بنويسيد :

Call Out(&H378, your_data)x


برای آشنايي با ساير روشهای دسترسی به پورت پارالل در محيطهای مختلف ويندوز با من تماس بگيريد .


+ حامد شیدائیان ; ۳:۱۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢۳ دی ،۱۳۸۱
comment نظرات ()